Ķerot zagļus, sagāzis sētuPagājusī nedēļa Zaļo un Zemnieku savienībai nesusi gan veiksmes, gan nepatikšanas. Veiksmīgs bija Saeimā iesniegtais ZZS likumprojekts  Latvijas Republikas 73.panta grozīšanai, par kura iekļaušanu nobalsoja 78 deputāti.  Zinot, ka opozīcijas iesniegtie likumprojekti principā tiek noraidīti, šis ir liels panākums.  Grozījumi bija tik aktuāli un tik būtiski, ka pašreizējā situācijā valdošajiem tos nemaz nebija iespējams noraidīt.

Šī  ZZS veiksme un savas bezspēcības apziņa bija satrakojusi parasti savaldīgo Valdi Zatleru. Viņš  zaļzemniekus publiski nosauca par zagļiem – iesniegto likumprojektu tie esot nozaguši Nacionālajai apvienībai, kura  tos šādu tādu apsvērumu dēļ vilcinājusies iesniegt vai nav paspējusi iesniegt.
Latviešiem šim gadījumam ir vairāki trāpīgi sakāmvārdi, kā „nevajag gulēt uz ausīm”, vai „neguli, apzags!”  Taču izrādās, ka šis gadījums bijis vēl uzjautrinošāks – zagļu ķērējs pats nav sapratis, kas īsti nozagts, un gala iznākumā izrādās, ka nekas vispār nav nozagts. Nacionālā apvienība gatavojusi grozījumus Satversmes 77.pantam, bet ZZS iesniedza grozījumus 73.pantam.
 (ZZS ieteiktais grozījums – treknā slīpā šriftā):

73. Tautas nobalsošanai nevar nodot Satversmes grozījumu projektu vai likuma projektu, kas nav pieļaujams demokrātiskā sabiedrībā vai apdraud Latvijas kā nacionālas valsts pamatus. Tautas nobalsošanai nevar nodot arī budžetu un likumus par aizņēmumiem, nodokļiem, muitām, dzelzceļa tarifiem, kara klausību, kara pasludināšanu un uzsākšanu, miera noslēgšanu, izņēmuma stāvokļa izsludināšanu un tā izbeigšanu, mobilizāciju un demobilizāciju, kā arī līgumus ar ārvalstīm.”

Lielākai skaidrībai pievienoju arī  Satversmes 77. pantu:
 „77. Ja Saeima grozījusi Satversmes pirmo, otro, trešo, ceturto, sesto vai septiņdesmit septīto pantu, tad šādi pārgrozījumi, lai tie iegūtu likuma spēku, ir apstiprināmi tautas nobalsošanā.”  

Nacionālās apvienības iecerētā labojuma būtība – ka „pirmie četri Satversmes panti vispār nav grozāmi.”  Lai šādu labojumu pieņemtu, par to Tautas nobalsošanā  būtu jānobalso  divām trešdaļām balsstiesīgo. Bez tam juristi šaubās, vai šādam labojumam vispār ir jēga, jo – ja divas trešdaļas var kaut ko pieņemt, tad kāpēc  divas trešdaļas to pēc tam nevar atcelt?

Savukārt ZZS papildinājums attiecas tikai uz Tautas nobalsošanām, un var tikt pieņemts ar vienkāršu balsu vairākumu.

ZZS valdē izskanēja priekšlikums: pieprasīt Valdim Zatleram nekorekto apgalvojumu atsaukt un par to atvainoties, bet vairākums atsmēja, ka eksprezidents ar šo apsaukāšanos pats jau ir izgāzies kā veca sēta. 


Latvijas Zemnieku savienības jaunieši Boulinga tur...
Valsts bankām jāpaliek valsts īpašumā

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter