J.Dūklavs: jāievieš zinātniski pamatoti ĀCM apkarošanas pasākumi un jauni reģionalizācijas nosacījumiZemkopības ministrs Jānis Dūklavs piektdien, 10.jūlijā, Viļņā (Lietuvā) tikās ar Eiropas veselības un pārtikas nekaitīguma komisāru Vīteni Andrjukaiti (Vytenis Andriukaitis), abu pārējo Baltijas valstu lauksaimniecības ministriem Urmasu Krūsi (Urmas Kruuse) un Virgīniju Baltraitieni (Virginija Baltraitienė) un Polijas lauksaimniecības ministru Mareku Savicki (Marek Sawicki) un galvenajiem veterinārijas speciālistiem, lai pārrunātu aktuālāko informāciju par Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību un slimības ierobežošanu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ir pārliecināts, ka mājas cūku novietnes no saslimšanas ar ĀCM var pasargāt profilaktiskie biodrošības pasākumi. Lai kontrolētu un stimulētu normatīvo dokumentu prasību ievērošanu, šogad Latvijā tiks apsekotas visas cūku novietnes. No līdz šim apsekotajām biodrošības nosacījumiem atbilst 88 procenti novietņu. Latvijas eksperti uzskata, ka slimības skartajos reģionos jāievieš zinātniski pamatoti un efektīvi ĀCM apkarošanas pasākumi, ņemot vērā katra reģiona specifiku - meža cūku populācijas blīvumu, ģeogrāfiskos apstākļus, medību tradīcijas, u.tml.

Patlaban sekmīgai cūkkopībai ir radīti nopietni šķēršļi. Tādēļ ir jāpārskata normatīvie akti un jāizstrādā tādi ilgtermiņa nosacījumi, kurus ievērojot, uzņēmēji var turpināt pilnvērtīgu saimniecisko darbību. Turklāt ļoti svarīgi ir paplašināt iesaistīto ekspertu loku (savvaļas dzīvnieku biologus, medību speciālistus), nodrošinot daudznozaru skatījumu uz risināmajiem jautājumiem.

“Mēs esam ieinteresēti reģionalizācijas nosacījumos, ko Eiropas Komisija jau ir sākusi izstrādāt, un rosinām sagatavot arī dzīvnieku un produktu tirdzniecības nosacījumus starp Āfrikas cūku mēra skartajām dalībvalstu riska zonām. Bet nosacījumos ir skaidri jādefinē kritēriji slimības riska zonu minimālajai platībai, kā arī ir jānosaka detalizēti kritēriji zonu robežu mainīšanai un atcelšanai,” saka Jānis Dūklavs. “Mēs lūdzam Eiropas Komisiju pievērst īpašu uzmanību kritēriju izstrādei, jo tie kā sasniedzamais mērķis ļaus efektīvāk ieviest slimības uzraudzības un apkarošanas pasākumus.”

Eiropas veselības un pārtikas nekaitīguma komisārs Vītenis Andrjukaitis atzīst, ka ierobežojumi, kas ieviesti, lai ierobežotu un apkarotu ĀCM, ir liels slogs cūkkopības nozarei. Tādēļ Eiropas Komisija centīsies pārskatīt ierobežojumus un nosacījumus, ņemto vērā dalībvalstu iesniegtos priekšlikumus. Latvijā ĀCM aktuāls kļuva 2013.gada jūnijā. Neraugoties uz stingajiem slimības ierobežošanas un apkarošanas pasākumiem, arī šogad konstatēti divi ĀCM uzliesmojumi mājas cūku novietnēs. Joprojām Latvija veic pastiprinātu mājas un meža cūku uzraudzību, kā arī kravu un bagāžas kontroli uz valsts austrumu robežas, lai nepieļautu slimības ierosinātāju ievešanu ar dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem, kas pirkti Krievijā un Baltkrievijā. 


Valdība atbalsta Latvijas nostāju šonedēļ paredzēt...
Brigmanis: "Vienotībai" jālemj, kā reaģēt uz VL-TB...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter