lzs.lv


Ķīna ir ļoti nopietns un Latvijas transporta nozarei būtisks partneris, tāpēc sadarbībai ar to veltīsim īpašu vērību, 5.aprīlī tiekoties ar Ķīnas Tautas Republikas vēstnieku Latvijā V.E. Huang Jung, apliecināja satiksmes ministrs Uldis Augulis.

Šā gada maijā Rīgā notiks 16+1 formāta transporta ministru sanāksme un tās ietvaros – arī biznesa konference. Papildus pasākuma oficiālajai programmai Ķīnas transporta nozares uzņēmējiem 17.maijā tiks piedāvāts iepazīties ar Rīgas lidostu vai Rīgas brīvostu, savukārt 18.maijā būs iespēja apmeklēt  Ventspils un Liepājas ostas.

“Latvija, it īpaši transporta sektorā,  lielu uzmanību velta sadarbības attīstībai ar Ķīnu – par to liecina pēdējo gadu aktivitātes – regulārās Ķīnas transporta nozares pārstāvju vizītes Latvijā un mūsu amatpersonu un uzņēmēju vizītes Ķīnā, pārrunājot sadarbības potenciālu” tikšanās laikā norādīja Augulis.

Kā īpaši nozīmīgu un Ķīnas ieinteresētību sadarboties apliecinošu vēstnieks uzsvēra šā gada februārī notikušo Ķīnas Nacionālās Attīstības un reformu komisijas (NARK) priekšsēdētāja vietnieka Ning Jizhe vadītās delegācijas vizīti Latvijā. NARK  ir Ķīnas valdības vadošā makroekonomikas aģentūra, kas ir tiešā Ķīnas Tautas Republikas Valsts padomes pakļautībā. Vēstnieks uzsvēra, ka NARK ir atbildīga par tā sauktās  „12 punktu” iniciatīvas (vērsta uz Ķīnas sadarbību ar Centrālās un Austrumeiropas valstīm) realizāciju  un būs tiešais Latvijas sadarbības partneris  16+1 formāta loģistikas jomas koordinatora lomā.  Kā informēts, Latvijai pērnā gada nogalē tika uzticēta 16+1 formāta  loģistikas jomas koordinatora loma, kā arī gods organizēt Rīgā 16+1 valsts vadītāju samitu un pirmo 16+1 transporta ministru sanāksmi.

Abas puses kā ļoti svarīgu uzsvēra divpusējo sadarbību aviācijas jomā – Latvijas un Ķīnas aviokompānijas kopīgi plāno tiešo lidojumu starp Ķīnas pilsētu Čendu un Rīgu uzsākšanu.

Liels potenciāls ir arī sadarbības attīstībai ar “China Merchants Group”, kas atbild par loģistikas parka “Lielais akmens” izveidi industriālajā parkā Baltkrievijā pie Minskas,  Latvijai piedāvājot savus pakalpojumus attiecībā uz tālāku preču izplatīšanu Baltijas reģionā un Skandināvijā. Latvija ir ieinteresēta sadarbībā ar “Cosco Pacific”, kas pēc apvienošanās ar “China Shipping” kļuvusi par lielāko konteinerpārvadātāju pasaulē. “Cosco Pacific” varētu piesaistīt kā partneri projektos, kas skar konteinertermināļu iegādi vai būvniecību.

Ķīnas vēstnieks V.E. Huang Jung pauda gandarījumu par  nesen noslēgto sadarbības memorandu attiecībā uz ogļu termināla būves projektu Krievu salā starp Rīgas Tirdzniecības ostu un uzņēmumu “China Harbour Engineering Company”.

Vēstnieks apliecināja Ķīnas uzņēmumu ieinteresētību  piedalīties izsludinātajos konkursos saistībā ar dzelzceļa projekta “Rail Baltica” būvniecību. Satiksmes ministrs norādīja, ka  tāpat būtu apsverama iespēja iesaistīties “Rail Baltica” dzelzceļa līnijas intermodālā kravu loģistikas centra infrastruktūras attīstībā, kas tiek plānots Salaspils novadā.

Elīna Balgalve
SM sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67028274; e-pasts: komunikacijas@sam.gov.lv