Augulis: Nebūs problēmu atrast pensiju indeksācijai trūkstošos 1,6 miljonus eiroŅemot vērā to, kā patlaban pildās valsts speciālais budžets, nebūs problēmu atrast plānotajai pensiju indeksācijai trūkstošos 1,6 miljonus eiro, šorīt Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).

"Pie tā, kā šobrīd pildās speciālais budžets, šie 1,6 miljoni [eiro] nebūs problēma, to mēs esam skaidrojuši arī Finanšu ministrijai (FM). Kaut gan FM norāda, ka fiskālais rāmis mums to īsti neļauj, tomēr mēs gribam pierādīt, ka ļauj," sacīja Augulis.

Viņš nenoliedza, ka pensionāri aizvien nav īsti apmierināti ar gaidāmo pensiju indeksāciju, taču, neraugoties uz to, ir skaidrs, ka tiek sperts "solis pareizajā virzienā".

Kā ziņots, šā gada rudenī plānotās pensiju indeksācijas rezultātā dažādas pensijas, pabalsti un atlīdzības pieaugs par 4,12 līdz 15,68 eiro, liecina Labklājības ministrijas (LM) aprēķini. Indeksācija attieksies ne tikai uz vecuma vai izdienas pensiju saņēmējiem, bet arī invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensijas, apbedīšanas pabalsta, darbaspēju zaudējuma atlīdzības un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu saņēmējiem.

Indeksācijas izmaksas tiek lēstas 11 856 853 eiro apmērā, no kā valsts budžetā ir paredzēti 10 231 391 eiro, tādējādi papildus nepieciešami vēl 1 625 462 eiro.

Ņemot vērā datus par patēriņa cenu indeksu, kā arī Finanšu ministrijas (FM) prognozes par tā lielumu līdz 2016.gadam un FM prognozes par nodarbinātības tendencēm, tiek plānots, ka minētās pensijas, pabalsti un atlīdzības tiks pārskatītas, piemērojot indeksu 1,03. Pērn indeksācijai tika piemērots koeficients 1,04.

LM aprēķini liecina, ka vismazāk pieaugs apgādnieka zaudējuma pensija - par vidēji 4,12 eiro, savukārt lielākais pielikums tiek prognozēts pabalstam laulātā nāves gadījumā - vidēji 15,68 eiro un apbedīšanas pabalstam - 13,39 eiro.

Vecuma pensija pieaugs par vidēji 7,26 eiro, izdienas pensija, kuru izmaksā no valsts sociālās apdrošināšanas budžeta, - par 7,25 eiro, bet izdienas pensija, kuru izmaksā no valsts pamatbudžeta, - par 8,30 eiro.

Pielikums invaliditātes pensijai tiek plānots vidēji 4,68 eiro apmērā, atlīdzībai par apgādnieka zaudējumu - 5,11 eiro, bet atlīdzībai par darbaspēka zaudējumu - 6,33 eiro.

Plānots, ka pensiju indeksācija skars aptuveni 471 933 vecuma pensijas saņēmējus, 10 300 izdienas pensijas, 70 076 invaliditātes pensijas un 18 997 apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmējus. Tāpat arī 84 apdrošināšanas atlīdzības par apgādnieka zaudējumu saņēmējus, 6907 darbaspēju zaudējuma atlīdzības un 2000 apbedīšanas pabalsta saņēmējus.

Kā ziņots, pensiju indeksācija šogad plānota 1.oktobrī. LM izstrādātie grozījumi likumā "Par valsts pensijām" paredz, ka šogad visām pensijām tiks indeksēta vienāda daļa - 285 eiro. Savukārt indeksācijā tiks ņemts vēra patēriņa cenu indekss un 25% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.


Augulis: elektrības cenu kāpums tiks kompensēts lī...
Augulis: atlaide maznodrošinātajiem varētu būt pie...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter