lzs.lv

Ceturtdien, 13. janvārī, Saeima izskatīs Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) iesniegto lēmuma projektu, kas ļautu „iesaldēt” un kompensēt elektroenerģijas cenas mājsaimniecībām, valsts sektoram un uzņēmumiem. Citās Eiropas Savienības (ES) valstīs ieviestais mehānisms jau ļauj pārvarēt pēdējo gadu smagāko energoresursu krīzi. ZZS līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze uzskata, ka deputātu atbalsts lēmuma projektam ir kā “lakmusa papīrs” tam, vai valdošā koalīcija ir spējīga strādāt tautas interesēs, otrajā plānā noliekot savas politiskās ambīcijas.

Saeimā iesniegtais lēmuma projekts, paredz uzdevumu valdībai steidzami izstrādāt atbalsta mehānismu, kas varētu palīdzēt gan iedzīvotājiem, gan skolām, slimnīcām un muzejiem, gan arī uzņēmumiem pārvarēt augsto energoresursu cenu kāpumu. Priekšlikuma būtība ir nodrošināt elektroenerģijas kompensāciju 80% apmērā par cenas daļu, kas pārsniegtu projektā rosināto vidējo vairumtirdzniecības mēneša cenu – 80 €/MWh. Kompensācija būtu piemērojam laika periodā no 2021. gada 1. decembra līdz 2022. gada 30. aprīlim, to piemērojot ar atpakaļejošu datumu.

A.Krauze norāda, ka daudzās ES valstīs šobrīd tiek strādāts pie reāliem risinājumiem, kas sniegtu tūlītēju atbalstu iedzīvotājiem saistībā ar dramatiski augsto energoresursu cenu kāpumu.

ZZS piedāvātais risinājums sniegs daudz lielāku atspaidu cenu sadārdzinājumam, nekā šobrīd spēkā esošais sadales tarifu samazinājums, kas elektrības rēķinā faktiski veido mazāko izmaksu daļu. Līdz ar to patērētājiem nav jūtams cenu samazinājums. A.Krauze cer, ka „energoresursu krīze nekļūs par Covid-19 krīzes analogu, kuras laikā koalīcijas politiķi nespēja operatīvi nolikt malā savas politiskās ambīcijas, domājot par tautas interesēm.”

2021. gadā vidējās mēneša elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas piedzīvoja vairākus netipiski straujus kāpumus jūnijā, septembrī un decembrī, kā rezultātā decembra vidējā cena 207,4 eiro/MWh pārsniedza 3,5-4 reizes iepriekšējo cenu līmeni. Tas savukārt palielināja arī 2021. gada vidējo elektroenerģijas cenu līdz 89,78 eiro/MWh. Rezultātā tautsaimniecībā ir krasi pieaugušas ražošanas izmaksas un produkcijas gala cenas visos segmentos. Patēriņa cenu pieaugums ir vidēji 7-8% robežās.

Izmaiņas tiek rosinātas Ministru kabineta 2014. gada noteikumos Nr.50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi”.