Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti jau marta sākumā aicināja samazināt akcīzes nodokli degvielai, kā arī sagatavojām priekšlikumus izmaiņām likumā “Par atbilstības novērtēšanu”, lai noteiktu, ka dīzeļdegvielu ir atļauts realizēt bez pievienotas biodegvielas. Šāds priekšlikums sagatavots, lai par 0.10 -0.12 eiro par litru samazinātu dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības cenu, ko ietekmēs biodegvielas piejaukums.
Tas attiecas uz uzņēmējdarbību, īpaši lauksaimniecību.
Valdība uzklausa ZZS ierosinājumus un nolemj līdz 2023. gada beigām atteikties no obligātā biodegvielas piejaukuma benzīnam un dīzeļdegvielai.
————————————–
Inflācijas bremzēšanai uz pusotru gadu atteiksies no obligātā biodegvielas piejaukuma
Valdība otrdien lēma no 1. jūlija līdz 2023. gada beigām atteikties no obligātā biodegvielas piejaukuma benzīnam un dīzeļdegvielai. Tādējādi degvielas mazumtirgotāji vai komersanti, kas degvielu realizē vairumtirdzniecībā, paši varēs izvēlēties piemērot vai nepiemērot biodegvielas piejaukumu.
Grozījumi noteikumos par benzīna un dīzeļdegvielas atbilstības novērtēšanu bija nepieciešami, lai mazinātu degvielas mazumtirdzniecības cenas, kā arī līdz ar to – inflāciju.
Degvielas mazumtirdzniecības cena veidojas no piecām komponentēm. Vislielākās izmaksas gala cenā veidojas no degvielas cenas, kurā ietilpst arī biopiejaukuma izmaksas. Otra būtiskākā pozīcija ir akcīzes nodoklis. Trešā būtiskākā pozīcija ir pievienotās vērtības nodoklis. Mazākā apmērā degvielas cenu ietekmē degvielas uzpildes stacijas uzturēšanas izmaksas, un nenozīmīgu daļu degvielas gala cenā veido izmaksas par naftas drošības rezervju uzglabāšanu (šīs izmaksas nodevas veidā tiek attiecinātas uz katru degvielas komersantu, kurš tās iekļauj degvielas gala cenā).
Ekonomikas ministrijā norādīja, ka, pēc provizoriskiem aprēķiniem, šā brīža situācijā degvielas cenas samazinājums prognozējams aptuveni 10 centu apjomā.
Vienlaikus tiek ņemts vērā, ka Eiropas Komisija ir atbalstoša biodegvielas piejaukuma īpatsvara mazināšanai degvielā, kā rezultātā varētu samazināties ES lauksaimniecības zemes platības, ko izmanto biodegvielas izejvielu ražošanai, tādējādi mazinot spiedienu uz pārtikas un barības izejvielu tirgiem.
Raksta avots: LSM.LV ( https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/inflacijas-bremzesanai-uz-pusotru-gadu-atteiksies-no-obligata-biodegvielas-piejaukuma.a461404/ )
Foto: Armīns Janiks (Aizsardzības ministrija)