Aktualitātes

113029

Saeima vērtēs divus likumprojektus par kadastrālo vērtību iesaldēšanu
Apskatīt komentārus (0)


18.08.2020


Otrdien, 18. augustā, Saeima attālinātā ārkārtas sesijas sēdē nolēma nodot Juridiskajai komisijai divus likumprojektus par kadastrālo vērtību iesaldēšanu, kuru pieņemšanas gadījumā jaunās kadastrālās vērtības nestātos spēkā no nākamā gada sākuma, kā tas patlaban noteikts likumā.

Opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un "Saskaņas" deputāti ir iesnieguši grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, prasot kadastrālās vērtības iesaldēt līdz 2023. gadam. Savukārt Jaunās konservatīvās partijas (JKP) frakcijas deputāti Saeimā iesniedza grozījumus šajā pašā likumā, kas paredz pašlaik spēkā esošās kadastrālās vērtības saglabāt līdz 2026. gada sākumam.

Debates par šo patlaban politiski nokaitēto jautājumu neizvērtās garas, jo, Saeimai lemjot par likumprojektu nodošanu komisijām, debatēt var tikai viens deputāts par un viens pret.

Kā pirmais tika vērtēts opozīcijas likumprojekts, par kura nodošanu komisijai nobalsoja 82 deputāti, bet viens bija pret.

Deputāte Regīna Ločmele-Luņova (S) sēdē atzina, ka opozīcijas likumprojekts ir tikai mazākais no ļaunumiem, lai gan pati ir starp projekta iesniedzējiem. Paredzamo kadastrālo vērtību pieaugumu deputāte raksturoja kā politisku noziegumu pret jebkuru Latvijas iedzīvotāju, plānojot celt nodokļu slogu pandēmijas laikā. Ločmele-Luņova uzskata, ka valdībai ir jālabo brāķis un jāpārskata kadastrālo vērtību noteikšanas metodiku, bet tikmēr jāatliek jauno vērtību stāšanās spēkā.

Viktors Valainis (ZZS) raksturoja, kā vēsturiski izveidojusies esošā situācija ar kadastrālajām vērtībām, un atzina, ka līdzīga diskusija jau bijusi Saeimā pirms gada. Valainis aicināja atbalstīt opozīcijas likumprojektu, jo tā patlaban esot vienīgā iespēja.

Arī JKP likumprojekts tika nodots komisijai, bet pret to balsoja ZZS frakcija. Aizstāvot JKP projektu, deputāts Krišjānis Feldmans teica, ka ar šo likumprojektu sabiedrībai tiks dota vēsts, ka nedrīkst veikt izmaiņas kadastrālo vērtību bāzēs, kamēr nav skaidras izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa likmēs. Deputāts aicināja Saeimu ķerties pie darba un ātri izskatīt šo likumprojektu.

Dana Reizniece-Ozola (ZZS), uzstājoties pret JKP likumprojektu, atzina, ka valdība nav labi darījusi savu darbu, jo patlaban piedāvātais risinājums nevajadzīgi tracina sabiedrību. Deputāte aicināja nekavēties un sakārtot vērtības līdz laikam, kā likums to liek darīt. Reizniece-Ozola atzina, ka darbs līdz galam netika izdarīts jau Māra Kučinska (ZZS) valdības laikā, taču tagad vairs nevar kavēties.

"Delfi" jau ziņoja, ka augusta sākumā JKP Saeimas frakcijas deputāti Saeimā iesniedza grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, kas paredz pašlaik spēkā esošās kadastrālās vērtības saglabāt līdz 2026. gada sākumam. Līdzīgus grozījumus, prasot kadastrālās vērtības iesaldēt līdz 2023. gadam, jūlija beigās Saeimā iesniedza opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un "Saskaņas" deputāti.

"Ņemot vērā koalīcijas partiju nespēju vienoties par visaptverošu nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanu, kas nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem taisnīgu un panesamu nodokļu, kā arī citu maksājumu, kas saistīti ar nekustamo īpašumu, slogu, JKP Saeimā iesnieguši likumprojektu, kas paredz gan kadastrālo vērtību iesaldēšanu, gan uzdevumu valdībai iesniegt Saeimā likumprojektus nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanai," savu lēmumu pamatoja JKP.

JKP likumprojekta būtība ir turpināt piemērot pašlaik spēkā esošās kadastrālās vērtības vismaz līdz 2026. gada sākumam. Lai nodrošinātu kadastrālo vērtību nozīmes mazināšanu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķinā un panāktu nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanu, likumprojekts paredz uzdevumu Ministru kabinetam līdz 2021. gada 31. jūlijam iesniegt Saeimā likumprojektus, kas nepieciešami mājokļa atbrīvošanai no nekustamā īpašuma nodokļa, kas nosaka nekustamā īpašuma nodokļa apmēru piespiedu dalītajam īpašumam, kā arī komercplatībām un lauksaimniecības zemei. Ministru kabinetam uzdots iesniegt nepieciešamos likumprojektus, kas nodrošina ar kadastrālo vērtību saistīto valsts nodevu apmēra pārvērtēšanu.

Savukārt ZZS Saeimas frakcijas deputāti kopā ar citiem Saeimas opozīcijas kolēģiem rosina atlikt jauno nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību spēkā stāšanās termiņu, lai gada laikā varētu pārdomāti un sabiedrības interesēs izvērtēt un izlemt par to, kā mainīsies nekustamā īpašuma nodokļu politika.

Opozīcija aicina par gadu – līdz 2023. gadam – pārcelt jauno kadastrālo vērtību spēkā stāšanos, lai šajā laikā izstrādātu kompleksu risinājumu par nekustamā īpašuma nodokļa izmaiņām.

Pašlaik Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā noteikts, ka jaunās kadastrālās vērtības stājas spēkā 2022. gadā. Tieslietu ministrijas virzītais projekts, kurš steidzamības kārtībā tiek virzīts izskatīšanai valdībā, paredz būtisku kadastrālo vērtību kāpumu, nereti tām pārsniedzot īpašumu tirgus vērtību, norāda ZZS.

"Tieslietu ministrijas piedāvājumu par jaunajām kadastrālajām vērtībām var dēvēt par sprādzienbīstamu. Lielai daļai iedzīvotāju tiek prognozēts dzīvokļa īpašumu kadastrālo novērtējumu vairākkārtējs kāpums, tāpat arī lauksaimniecībā izmantojamai zemei. Kopumā šis priekšlikums ir nekvalitatīvs un nepārdomāts, neiedziļinoties ne iedzīvotāju maksātspējā, ne tā ietekmē uz uzņēmējdarbību," uzsver ZZS Saeimas deputāts un Rīgas mēra amata kandidāts Viktors Valainis.

Jau ziņots, ka pašlaik politiskā līmenī tiek diskutēts, kā risināt NĪN pieaugumu pēc iespējamo jauno kadastrālo vērtību ieviešanas.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) iepriekš norādīja, ka ir apņēmies nevirzīt tālākai skatīšanai valdībā Valsts zemes dienesta izstrādātās jaunās kadastrālās vērtības, ja valdība neatbalstīs Tieslietu ministrijas piedāvājumu attiecībā uz NĪN atvieglojumiem.

Pēc tam intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" Bordāns norādīja, ka TM rosinās par primāro mājokli nosaukt jebkuru mājokli, kurā ir deklarēti iedzīvotāji, un ar NĪN neapliekamo minimumu 100 000 eiro piemērot nevis tam, bet deklarētām personām. Viņš skaidroja, ka tas attiektos arī uz izīrētiem dzīvokļiem, atrisinātu komersantu un attīstītāju jautājumus.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) paudis, lai nepieaugtu iedzīvotāju izdevumi, mainoties kadastrālajām vērtībām, NĪN likmes ir jāsamazina. Vienlaikus, pēc viņa teiktā, NĪN likmes tiks pārskatītas pirms stājas spēkā jaunās kadastrālās vērtības.

Informācijas avots: DELFI.LV  ŠEIT 


      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAVideo

   

FotoAptauja

Vai Latvijā jāievieš e-vēlēšanas?

Nav viedokļa

Apskatīt rezultātus
Twitter

Latvijas Zemnieku sa
13:23, Sep 21
18.septembrī notika Latvijas Zemnieku savienības Latgales konference. Konferences dalībniekus uzrunāja LZS priekšsē… https://t.co/zTOPxaOsxH
Latvijas Zemnieku sa
14:58, Sep 18
Armands Krauze: Rīgas domi jau sen vajadzēja izpurināt RīgaTV 24 Preses klubs. https://t.co/wgNJEBwa18 https://t.co/dHh8pu6R9Q
Latvijas Zemnieku sa
14:37, Sep 18
@ArmandsKrauze : Rīgas domi jau sen vajadzēja izpurināt @RIGATV24 . Rīgas Satiksme iesniegs prasību pret bijušajiem… https://t.co/mZXGHcNzb7

Latvijas zemnieku savienība novados


Video arhīvs apskatāms šeit