Aktualitātes

107762

ZZS: Nevar pieļaut mēģinājumus ietaupīt uz mazo skolēnu brīvpusdienu rēķina
Apskatīt komentārus (0)


30.08.2019


Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) kategoriski iebilst izglītības un zinātnes ministres I.Šuplinskas izteiktajam priekšlikumam no nākamā gada neparedzēt valsts atbalstu brīvpusdienu finansēšanai pirmo klašu skolēniem un aicinājusi pašvaldības apzināt, kā šādas nepārdomātas izmaiņas gadiem īstenotajā programmā ietekmēs vietvaru budžetus un ģimenes, kurās ir 1.-4.klašu bērni.

„Valsts jau vairākus gadus sniedza atbalstu ģimenēm ar bērniem, nodrošinot finansējumu sākumskolas skolēnu ēdināšanai. Šobrīd negaidīti izskanējusi iniciatīva labi iedibināto tradīciju iznīcināt, nedomājot par to, kā tā ietekmēs bērnus. Ministre vēlas ietaupīt uz mazo skolēnu veselības rēķina, jo nav noslēpums, ka ne visas pašvaldības varēs no valsts pārņemt brīvpusdienu izmaksu segšanu,” uzsver ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.

Viņš norāda, ka teju 20 miljoni eiro gadā nav pārlieku liela summa valsts budžeta kontekstā, tomēr pašvaldībām un ģimenēm ar bērniem tas ir būtisks atspaids, un lielai daļai jaunāko klašu skolēnu, iespējams, tieši tas ļauj ikdienu saņemt siltu maltīti līdztekus mācībām.

Izglītības un zinātnes ministre izsteigusies, ka brīvpusdienu finansēšana ir ministrijai neraksturīga funkcija un, to nododot pašvaldībām, līdzekļus varētu ieguldīt citās prioritātēs. Pašvaldības, kuru budžets to atļauj, jau šobrīd finansē vecāko klašu skolēnu brīvpusdienas, tāpēc nebūtu pieņemams, ka valdība tām negaidīti, bez kompensējošiem pasākumiem, uzliek jaunus finansiāli ietilpīgus uzdevumus, uzskata ZZS.

„Nevajag slēpties un vajag runāt atklātu valodu par K.Kariņa valdības dāvanu 1. septembrī skolēniem un viņu vecākiem. Valdība ir pret atbalstu ģimenēm ar bērniem, jo, pārskatot budžeta tēriņus un, meklējot finansējuma avotus, tieši brīvpusdienu finansēšana izrādījies tas pasākums, no kura ar vieglu roku valdība ir gatava atteikties, nepadomājot par tūkstošiem mazo skolēnu,” norāda Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze.

ZZS jau ir aicinājusi pašvaldības apzināt, kā šāda izglītības un zinātnes ministres iniciatīva ietekmēs pašvaldību budžetus un vai būs iespēja 1.-4.klašu bērnus nodrošināt ar brīvpusdienām arī turpmāk.

Piemēram, Vecumnieku novadam vidēji gadā no valsts tiek piešķirts finansējums 71,5 tūkstoši eiro, un par šo summu tiek paēdināti 300 skolēni no kopējiem 800 (pamatskolā 681 skolēns). „Ņemot vērā kopējo valsts politiku un iespējas kreditēt pašvaldības, visticamākais papildus finansējumu pusdienu nodrošināšanai rast neizdosies. Ja šobrīd tiek pusdienas nodrošinātas no 1,5gadu vecuma līdz 12. klasei, tad visticamākais 7-12 klase paliks bez pusdienām", situāciju ieskicē Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals.

ZZS uzskata, ka kopumā šīs valdības politika ir krasi vērsta pret vietvarām un reģionos dzīvojošajiem cilvēkiem: ne tikai attiecībā uz administratīvi teritoriālo reformu, kuras gaitā pašvaldību un to iedzīvotāju viedokļi tiek ignorēti, bet arī citos jautājumos, piemēram, izskanējis priekšlikums par autoceļu nodošanu pašvaldību pārziņā, neparedzot tam valsts finansiālu atbalstu.Papildus informācijai:

Dace Kārkliņa

Zaļo un zemnieku savienības preses sekretāre

Tālr. 29533172

www.zzs.lv      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAVideo

   

FotoAptauja

Vai Latvijā jāievieš e-vēlēšanas?

Nav viedokļa

Apskatīt rezultātus
Twitter

Latvijas Zemnieku sa
20:54, Jan 15

Latvijas Zemnieku sa
22:04, Jan 14
Opozīcija prasa Kariņam skaidrot iespējamu izmeklēšanu saistībā ar vakcīnu pret Covid-19 iegādi @TVNET_zinas… https://t.co/YP3vuVukVF
Latvijas Zemnieku sa
16:23, Jan 14
Par tirdzniecības ierobežojumiem, vakcinēšanos, ģimenes ārstu kapacitāti, izmaiņām darba tirgū, viesmīlības nozares… https://t.co/XCESX1wfij

Latvijas zemnieku savienība novados


Video arhīvs apskatāms šeit