Aktualitātes

112299

ZZS: Neatbalstot krīzes situācijā nonākušos studentus, valsts zaudēs tūkstošiem jauno speciālistu
Apskatīt komentārus (0)


27.05.2020


Ārkārtas situācija ir smagi skārusi arī studējošās jaunatnes finansiālo situāciju, un gandrīz 10 000 Latvijas studenti varētu pārtraukt studijas augstākās izglītības iestādēs, kļūt par bezdarbniekiem vai pamest valsti, radot nākamo emigrācijas vilni. Situācija prasa tūlītēju rīcību, tādēļ valdība nedrīkst vilcināties un sniegt atbalstu krīzē nonākušajiem studentiem, uzskata Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde, atsaucoties uz Latvijas Studentu apvienības pausto informāciju. 

Publiskajā telpā jau pirms nedēļas izskanēja informācija, ka Izglītības un zinātnes ministrija kopā ar Labklājības ministriju ir sagatavojusi vairākus priekšlikumus par 13 miljonus eiro piešķiršanu studējošajiem un jaunajiem speciālistiem. Joprojām nav skaidrs, kā tiks palīdzēts tiem, kuru ienākumi dēļ ārkārtas situācijas Covid19 izplatības mazināšanai ir būtiski sarukuši vai zuduši un tie neklasificējas ne bezdarbnieka, ne dīkstāves statusam. 

“Satraucoša ir reģionu pašvaldībās novērotā tendence, ka, no darba atlaistie jaunieši, pametuši studijas, īrētos mājokļus un atgriezušies vecāku mājās, lai, pēc pilnas Eiropas valstu robežu atvēršanas un situācijas stabilizēšanās pasaulē, ar pirmajiem reisiem dotos prom no Latvijas. Sākotnēji domājot valsti pamest uz laiku, bet iepriekšējās krīzes pieredze pirms vairāk nekā 10 gadiem rāda pretējo”, norāda ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars. 

ZZS Saeimas frakcijas deputāti kopā ar kolēģiem opozīcijā ir sagatavojuši un iesnieguši priekšlikumus par mācību maksas atcelšanu un stipendiju palielināšanu studējošajiem, kā arī sociālo atbalstu. Latvijā vidējais studējošo darba stundu skaits nedēļā ir viens no lielākajiem Eiropā. 81% no strādājošajiem studentiem uzsāk darbu, lai segtu sadzīves un studiju maksas. Studenti no saviem līdzekļiem apmaksā vairāk izdevumu, bieži vien ģimenei palīdzot ar mājokļa īres izmaksu segšanu. Krīze piemeklējusi daudzas Latvijas mājsaimniecības, tādēļ jaunieši ne tikai zaudējuši ienākumus no sava darba, bet arī finansiālu atbalstu no ģimenēm.  

Studenti ir atzinuši, ka bieži vien pirmā darba piedāvājumi nav konkurētspējīgi un ir ar zemu sociālo nodrošinājumu. Šobrīd atklājas ne tikai Covid19 radītās ārkārtas situācijas sekas, bet izgaismojas gadiem ielaistas problēmas augstākās izglītības sistēmā un studējošo sociālajā nodrošinājumā, tāpēc valdībai nekavējoties jālemj par tūlītēju krīzes skarto studentu atbalstīšanu. 


      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAVideo

   

FotoAptauja

Vai Latvijā jāievieš e-vēlēšanas?

Nav viedokļa

Apskatīt rezultātus
Twitter

Latvijas Zemnieku sa
13:04, Aug 04
Šodien, 4. augustā būs skatāms spraigs Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu debašu cikla raidījums “Cīņa par Rīgu”. Šodien… https://t.co/QoPrnA7Kni
Latvijas Zemnieku sa
12:36, Aug 04
Dairis Kandelis: Nevajag mūžīgi iztapt svešiem ļaudīm! @nralv https://t.co/cDIpuoqm5r
Latvijas Zemnieku sa
12:34, Aug 04
Tiekamies ar Āgenskalna vēlētājiem #RīgasDomesVēlēšanas2020 #ZZS #LZS https://t.co/aeH4zPKCaI

Latvijas zemnieku savienība novados


Video arhīvs apskatāms šeit