Zemkopības ministrija: situācija piena un cūkgaļas tirgū joprojām ir satraucošaOtrdien, 17. maijā, Zemkopības ministrijas (ZM) parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis piedalīsies ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes (LZMP) sanāksmē Briselē, kurā Eiropas Komisija (EK) sniegs aktuālo informāciju par situāciju lauksaimniecības produktu, t.sk. piena un cūkgaļas, tirgos.

ZM parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis atkārtoti paudīs Latvijas viedokli, ka nozīmīgākais ātras reaģēšanas pasākums būtu tālāka tiešā finanšu atbalsta piešķiršana piena un cūkgaļas ražotājiem, lai mazinātu pieaugošo zaudējumu slogu. “Latvija ir ieinteresēta diskutēt par priekšlikumiem saistībā ar finanšu instrumentiem, eksporta kredītiem, ražotāju pozīciju stiprināšanu un citiem risinājumiem situācijas uzlabošanai piena un cūkkopības nozarēs,” uzsver ZM parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis.

Situācija piena un cūkgaļas nozarēs visā Eiropā joprojām ir satraucoša, neskatoties uz līdz šim paveikto. Reaģējot uz problemātisko situāciju tirgū, EK ir ieviesusi tādus pasākumus kā piena ražošanas brīvprātīgā pagaidu samazināšana, intervences limitu dubultošana piena produktiem, cūkgaļas privātās uzglabāšanas atbalsta atjaunošana un elastīgāka pieeja valsts atbalsta sniegšanai, taču ar to nepietiek, lai situāciju stabilizētu un uzlabotu.

Piena nozarē kopš 2014. gada jūlija līdz 2016. gada februārim piena cena ir samazinājusies par 27%, bet martā jau par 29%. Piena iepirkuma cenu līmenis Latvijā joprojām ir ļoti zems, un jau ilgstoši nenosedz lauksaimniekiem ražošanas izmaksas. Savukārt cūkgaļas iepirkuma cena 2016. gada aprīļa beigās bija par 20% zemāka nekā pirms Krievijas embargo ieviešanas.

Padomes sēdē EK plāno arī sniegt informāciju par ES Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) pašreizējo virzību un plāniem par KLP vienkāršošanu. Latvija ir ieinteresēta arvien tālākā KLP vienkāršošanā, tādejādi padarot KLP vieglāk administrējamu un lauksaimniekiem saprotamāku, tādēļ ir būtiski iesākto turpināt.

Sagaidot vasarā plānoto EK priekšlikumu saistību pārdales lēmumam par siltumnīcas efektu izraisošo gāzu samazināšanas mērķu noteikšanu 2030. gadam, ES prezidentūra ir iniciējusi diskusiju par klimata jautājumu saistībā ar lauksaimniecību. Ringolds Arnītis padomē paudīs Latvijas viedokli, ka klimata mērķu sasniegšanā pēc 2020. gada nedrīkst samazināt lauksaimniecisko ražošanu un mežizstrādi.


Informāciju sagatavoja: Dagnija Muceniece, Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
tālrunis: 67027070; mob.: 26534104, e-pasts: Dagnija.Muceniece@zm.gov.lv


LZS jaunatnes nodaļa palīdz organizēt labdarības p...
LZS jaunatnes nodaļas Tukuma koordinators Jānis E...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter