Satversmes tiesā atklājas novadu reformas vājās vietas

Limbažu novada Skultes pagasta nodalīšana un pievienošana citai pašvaldībai, lai izveidotu jaunu Saulkrastu novadu, nav pietiekami pamatota, jo nav skaidri reformas kritēriji, pēc kuriem tas noticis. Par to liecina Sa­tversmes tiesas (ST) sēdē trešdien uzdotie jautājumi Saeimas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvjiem, izskatot Limbažu un Ikšķiles novadu apvienoto lietu. VARAM atbildīgās personas sēdē no jaunā Saulkrastu novada izveidošanas norobežojās, jo ministrija piedāvāja Saulkrastus iekļaut Ādažu novadā.


Saeimas pārstāvja zvērinātā advokāta Laura Liepas iztaujāšanas laikā atklājās, ka Saeima Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā nav noteikusi reformas mērķi un novadu veidošanas kritērijus, kādi bija likumā, veicot iepriekšējo reformu 2009. gadā. Nav notikušas arī kvalitatīvas konsultācijas ar pašvaldībām, jo nav pieejami to protokoli, kas dotu iespējas pārliecināties, ka ir pierakstīti pašvaldību iebildumi un notikusi to izvērtēšana. Uz to norādīja abu pašvaldību pieaicinātie advokāti.


Zvērinātais advokāts L. Liepa skaidroja, ka mērķis ir lasāms 2019. gada martā pieņemtajā Saeimas lēmumā, ar kuru uzdots valdībai turpināt pašvaldību reformu. Tās mērķis esot izveidot ekonomiski spēcīgas pašvaldības.

Kritēriji ir minēti VARAM sagatavotajā likumprojekta anotācijā, kurā teikts, ka novados ir jābūt nacionālās vai reģionālās nozīmes attīstības centram, tiem jāspēj sniegt kvalitatīvus pakalpojumus, veikt visas funkcijas; novadā ir jābūt vismaz vienai perspektīvai vidusskolai, ar ko domāta izglītības iestāde, kuras vidusskolas klasēs mācās vismaz 150 bērni. Šis skaidrojums radīja tiesnešiem vairākus jautājumus, jo anotāciju Saeima nevar koriģēt.

ST, apvienojot Limbažu un Ikšķiles pieteikumus vienā lietā, ir pavērusi iespējas salīdzināt divas līdzīgas pašvaldības. Ikšķiles novadā ir nedaudz mazāk – nepilni 10 000 – iedzīvotāju, bet Saulkrastu novadā pēc Sējas novada un Skultes pagasta pievienošanas būs nedaudz vairāk kā 11 000 iedzīvotāju.

Aptuveni tikpat būs arī Līvānu novadā, kas gan ir viens no reģionālās attīstības centriem, tāpat kā Valkas novads, kurā ir nepilni 8000 iedzīvotāju. ST priekšsēdētāja Sanita Osipova vaicāja, kāds ir saturiskais piepildījums lielām un spēcīgām pašvaldībām, jo esot redzams, ka mazāka, bet spēcīga pašvaldība – Ikšķiles novads –, kas ir viena no tām, kas iemaksā pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā, tiek pievienota lielai pašvaldībai, kas nav tik spēcīga. Taču cita maza un ne tik spēcīga pašvaldība tiek izveidota no jauna, kas ir Saulkrastu novads.

Viss raksts, raksta avots: LA.LV ( https://ej.uz/zmtx )

Lai gribas neaizbraukt. Lai gribas atgriezties - L...
Eiropas Savienības valsts Čehija var, bet mēs atka...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter