Aktualitātes

30584

Saeimas deputāti vēršas pie Prezidenta
Apskatīt komentārus (71)


12.11.2012


Lai likumprojekts „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” (likumprojekts) nestātos spēkā, šodien, 12.novembrī, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un Saskaņas Centra (SC) frakciju deputātu vārdā Uldis Augulis un Jānis Urbanovičs vērsās pie Valsts prezidenta, lai lūgtu Prezidentu izmantot Latvijas Republikas Satversmē paredzētās tiesības atdot likumprojektu otrreizējai caurlūkošanai Saeimā.

Opozīcijas partijas pārstāvošie deputāti uzskata, ka Saeimas pieņemtais likumprojekts ir vērsts uz pilsoņu iespēju samazināšanu ietekmēt valstiski svarīgu lēmumu pieņemšanu. Likumprojektā ietvertās normas, kas sarežģī tautas nobalsošanas ierosināšanas kārtību, ir tiešo demokrātiju un pilsoņu līdzdalību ierobežojošas, tāpēc tika pieņemts lēmums vērsties pie Prezidenta.

Saeima šī gada 8.novembrī steidzamības kārtībā otrajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”, ieviešot izmaiņas kārtībā, kādā vēlētāji var ierosināt Satversmes un likumu grozījumus. Minētie grozījumi paredz no 2015.gada 1.janvāra atteikties no divpakāpju sistēmas parakstu vākšanā, nosakot, ka visus likumu ierosināšanai un Saeimas atsaukšanai nepieciešamos desmitās daļas (150 tūkstošus balsstiesīgo) vēlētāju parakstus savāc šim nolūkam izveidota iniciatīvas grupa. ZZS un SC norāda, ka tas ir nepamatoti augsts slieksnis pilsoņu līdzdalības iespējām.

 Tāpat opozīcijas frakciju deputāti uzskata, ka Saeimas pieņemtie likuma „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” grozījumi ir juridisks brāķis, it īpaši analizējot jautājumus, kas skar aģitācijas priekšmetu  un ar to saistītos ierobežojumus un kontroli.

„Likuma robi” veicinās naudas varas palielināšanos politikā, kā arī iespējas nepamatotai administratīvo resursu izmantošanai masu informācijas līdzekļu aģitācijas uzsaukumos, nekontrolētai fizisko personu un iniciatīvas grupas aģitācijas naudas līdzekļu piesaistei u.c.

Mainot referendumu un Saeimas atsaukšanas rosināšanas kārtību, jautājums par Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) locekļu neatkarību un to juridisko kvalifikāciju ieņems nozīmīgu lomu likumdošanas iniciatīvu tālākā virzīšanā. Risinot jautājumu par CVK pilnvaru palielināšanu, netika vērtēta CVK kā institūcijas veidošanas iespēja un tās locekļu virzīšanas kritēriji un procedūra, kas faktiski veicinās politisku, bet ne juridisku lēmumu pieņemšanu.

Vara Latvijā pieder tautai. Saeimas deputāti ir ievēlēti, lai ar savu rīcību un lēmumiem veicinātu valsts attīstību. ZZS un SC norāda, ka, neskatoties uz dažādiem politiskajiem uzskatiem, viedokļiem un nākotnes redzējumu, Saeimai nav tiesību ierobežot jau esošās pilsoņu tiesības.

   
Informāciju sagatavoja:
Ilona Jurševska,
ZZS, 26110065


      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAVideo

   

FotoAptauja

Vai Latvijā jāievieš e-vēlēšanas?

Nav viedokļa

Apskatīt rezultātus
Twitter

Latvijas Zemnieku sa
13:52, Oct 29
“Ļaujiet mums strādāt!” protests "Atdod karoti" pie Saeimas https://t.co/klSYCcYZLf @ArmandsKrauze Pie Saeimas tr… https://t.co/CXyrhfPYG6
Latvijas Zemnieku sa
13:42, Oct 29

Latvijas Zemnieku sa
12:40, Oct 29
Foto: Mazie uzņēmēji un 'radošie' piketē pret nodokļu izmaiņām https://t.co/pg2CSeVPyc https://t.co/JVlzRC5zON… https://t.co/8Ce132o2tE

Latvijas zemnieku savienība novados


Video arhīvs apskatāms šeit