Aktualitātes

115024

Nākamgad reorganizēs MUN režīmu
Apskatīt komentārus (0)


28.11.2020


Pēc ļoti garām un asām debatēm Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Mikrouzņēmuma nodokļa likumā, kas paredz mainīt mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksāšanas kārtību.

Likumprojekts iekļauts nākamā gada valsts budžeta likumprojektu paketē. Par grozījumiem nobalsoja 57 deputāti, savukārt 32 politiķi balsoja pret.

Debates par 40 likumprojekta grozījumiem iesniegtajiem priekšlikumiem sākās vēl otrdien vakarā, tām turpinoties visu trešdienu un ceturtdienu, tādējādi kopumā prasot aptuveni 16 stundas, kļūstot par vēsturiski ilgāk debatēto budžetu pavadošo likumprojektu.

Opozīcijas politiķi bija piedāvājuši virkni citu variāciju, kā varētu pārskatīt MUN režīmu, to darot saudzīgāk, nekā to piedāvā darīt koalīcijas politiķi un valdība. Priekšlikumos tika ietverta gan Igaunijas, gan Francijas pieredze, taču neviens opozīcijas priekšlikums netika atbalstīts.

Asa kritika tika vērsta arī pret koalīciju un valdību kopumā, kas strādājot kā "balsošanas mašīnas" un pat neiesaistoties pašu lēmumu skaidrošanā. Ar laiku debatētāju rindām pievienojās koalīcijā esošās Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Saeimas deputāti, kuri diezgan bieži kritizēja citus koalīcijas partnerus - īpaši partiju apvienības "Jaunā vienotība" pārstāvēto Finanšu ministriju. Bijušais JKP frakcijas deputāts Andris Kazinovskis pat mudināja koalīciju nebalsot par MUN un atstāt atbildību par grozījumiem MUN likumā tieši uz premjera Krišjāņa Kariņa (JV) un finanšu ministra Jāņa Reira (JV) pleciem.

Deputāti no opozīcijas flanga arī uzsvēra, ka ir aplami MUN režīmu reorganizēt tikai tāpēc, ka daļa uzņēmēju to izmanto negodprātīgi. Opozīcijas politiķi šādu rīcību salīdzināja gan ar mājas nodedzināšanu, ja tajā ieperinājusies žurka, gan skabargas likvidēšanu no pirksta, nogriežot roku. Kritika tika veltīta arī tam, ka netiek piedāvāti risinājumi, kas varētu pie atbildības saukt negodprātīgos uzņēmējus, saglabājot iespēju šajā režīmā strādāt mazajiem uzņēmējiem.

Koalīcijas deputāti tika brīdināti, ka sabiedrība neaizmirsīs šādus grozījumus un tas atspoguļosies arī vēlēšanu rezultātos. Deputāts Viktors Valainis (ZZS) prognozēja, ka jau uzreiz pēc likuma pieņemšanas sāksies politisko partiju sacensība par labākā speciālā nodokļa režīma izstrādi, jo izrādīsies, ka grozījumu skartie iedzīvotāji tiešām vērsīsies sociālajos dienestos, jo būs zaudējuši iespēju strādāt.

Likuma grozījumi rosināti, jo vairāku gadu garumā MUN režīmā konstatētas vairākas nepilnības, tostarp tas plaši tiek izmantots nodokļu optimizācijas nolūkos. Grozījumu autori pārliecināti, ka šāda prakse kropļo konkurenci, kā arī MUN režīmā nodarbinātajiem ir ļoti mazas sociālās iemaksas, kas rada sociālā nodrošinājuma risku nākotnē, teikts likumprojekta anotācijā.

Grozījumi paredz, ka no nākamā gada MUN maksāšanas režīmu varēs izmantot tikai pats mikrouzņēmuma īpašnieks. Savukārt par mikrouzņēmuma darbiniekiem būs jāpiemēro darbaspēka nodokļi vispārējā kārtībā. Darbinieka ienākumu no mikrouzņēmuma apliks ar algas nodokli un darbinieku apdrošinās kā darba ņēmēju.

MUN maksātāju darbiniekiem, kuri būs reģistrējušies līdz šī gada beigām, vispārējo nodokļu režīmu plānots piemērot no nākamā gada 1.jūlija.

Informācijas avots: Dienas bizness

Viss raksts šeit:  https://ej.uz/4uq1 


      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAVideo

   

FotoAptauja

Vai Latvijā jāievieš e-vēlēšanas?

Nav viedokļa

Apskatīt rezultātus
Twitter

Latvijas Zemnieku sa
23:11, Jan 20
Jaundzimušo skaita staujais samazinājums."Tas ir esošās Kariņa valdības darba rezultāts, jo MK ir sējis iedzīvotājo… https://t.co/fZLMcbmcMQ
Latvijas Zemnieku sa
22:14, Jan 20
Šodien atceramies un godinām 1991.gada barikāžu aizstāvjus. Pagājuši jau 30 gadi, kopš notikuma, kas bija kritisks… https://t.co/NKwkNlVpfs
Latvijas Zemnieku sa
16:46, Jan 20
https://t.co/kmGZz27QlH

Latvijas zemnieku savienība novados


Video arhīvs apskatāms šeit