LZS: Ķeguma HES uzbūvēja par tautas saziedoto naudu, tagad valstij jānodrošina iedzīvotājiem lētāka elektroenerģija

Pēdējo mēnešu elektroenerģijas cenas Latvijā un Eiropā sasniedz rekordus, kas jau šobrīd tuvu krīzei ir novedušas ne tikai daudzas mājsaimniecības un uzņēmumus, kuriem ar janvāri elektrības cenas pieaugs dubultā, bet arī pašvaldības, kurām, iepērkot elektroenerģiju, par biržas cenām nākamajā gadā visām kopā izmaksas varētu pieaugt no 12 līdz 19 miljoniem eiro. Lai amortizētu jebkura elektroenerģijas patērētāja izmaksu straujo kāpumu, Latvijas Zemnieku savienība (LZS) rosināja AS "Latvenergo" peļņu novirzīt obligātās iepirkuma komponentes (OIK) kompensēšanai. Ierosinājums nesasniedza dzirdīgus adresātus, bet pamatojoties uz to, ka sabiedrībai ir vēlme zināt patiesās elektroenerģijas cenu izmaksas un valsts pārvaldei ir pienākums darīt zināmu – pieprasām veikt neatkarīgu un padziļinātu AS "Latvenergo" koncerna auditu.

"AS "Latvenergo" ir valsts akciju sabiedrība un patapināti pieder Latvijas tautai, kura pēc jaunā gada par rēķiniem maksās dubultā. 1938.gadā Ministru kabinets pieņēma lēmumu par Ķeguma hidroelektrostacijas (HES) būvniecību. Latvijas tauta, nopērkot obligācijas, nofinansēja šī objekta celtniecību un tika ielikts pamatakmens tam, lai Latvijai pašai būtu sava elektroenerģija. Šobrīd AS "Latvenergo" vadība šķiet to ir aizmirsusi. Esam saņēmuši arī informāciju, ka AS "Latvenergo" no savas puses lauž līgumus ar ražojošiem uzņēmumiem, kuru ikmēneša elektroenerģijas patēriņš ir ievērojams, lai vairāku gadu fiksēto maksu maksimāli ātri nomainītu uz jaunajiem tarifiem. Uzskatām, ka pieprasītā audita kontekstā, jānoskaidro koncerna AS "Latvenergo" mantas struktūra, un kāda saikne, savstarpējie līgumi, ieguldījumi, peļņas un zaudējuma rādītāji ir AS "Latvenergo" ar AS "Latvijas elektriskie tīkli", AS "Augstsprieguma tīkls", AS "Sadales tīkli", SIA "Liepājas enerģija", kā arī kāpēc šiem uzņēmumiem nav valsts akciju sabiedrības statuss. Neatkarīgs un padziļināts audits spētu kliedēt dažādus mītus un Latvijas tauta uzzinātu savas patapinātās neprivatizējamās mantas apsaimniekošanas saimnieciskumu, kā arī par ko dubultā tiek palielināti rēķini par pašu saražotu elektroenerģiju," uzsver LZS priekšsēdētājs, Zaļo un Zemnieku savienības līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze.

Lienīte Caune, LZS Uzņēmēju padomes vadītāja: "Pārstāvot reālo uzņēmēju, ražotāju, pārstrādātāju sektoru redzam skaudro realitāti, ka līgumi tiek lauzti un uzņēmēji tiek nostādīti neapskaužamas situācijas priekšā. Finanšu plānošana vairāku gadu garumā, noslēgtie līgumi, paļaušanās uz to, ka mēs lielāko daļu elektroenerģijas saražojam paši – ir novedis uzņēmumus bezizejas situācijā un AS "Latvenergo" pie fantastikas peļņas.Pieņemot, ka AS "Latvenergo" ap 50% elektroenerģiju saražo HES kaskādē un 50% termoelektrostacijās (TEC), tad rodas jautājums, kādas ir ražošanas pašizmaksas Daugavas HES kaskādē saražotai elektroenerģijai? Ja pašizmaksa ir ļoti zema, tad kāda ir AS "Latvenergo" peļņa tirgojot šo elektroenerģiju un, kas liedz šo saražoto elektrību tirgot vietējiem patērētājiem par valsts regulētu cenu?"

Darbinieku rotācijas un reformu plāni – kā mainīju...
ZIEMASSSVĒTKU TIRDZIŅIEM BŪS BŪT!

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter