Ekonomists: Jaunā novadu reforma nenodrošinās investīciju pieaugumu pašvaldībās

Jaunā Administratīvi teritoriālā reforma (ATR) negarantēs, ka novadi attīstīties, un tā nenodrošinās, ka pašvaldībās palielināsies investīciju apjoms, 26.janvārī Satversmes tiesā (ST) pauda ekonomikas doktors, Rīgas Tehniskās universitātes profesors Jānis Vanags.

Profesors norādīja, ka ATR laikā netika sniegtas atbildes uz to, vai reforma sekmēs iedzīvotāju skaita palielināšanos. Viņš sacīja, ka pēc neilga laika, iespējams, vēlreiz būtu jāreformē, kādi atsevišķi novadi, ja iedzīvotāju skaits samazināsies.

Vanags uzsvēra, ka attīstībai ir divas dimensijas – progresīvā un regresīvā. "Ja mēs runājam par iedzīvotāju skaitu, tad attīstīties nav spējīga lielākā daļa Latvijas pašvaldību, tas ir diezgan dramatiski attiecībā uz pašvaldību infrastruktūru, sevišķi sociālo infrastruktūru, kura nepieciešama, lai iedzīvotāji saņemtu attiecīgos pakalpojumus sava novada teritorijā.

"Diemžēl, runājot par ATR mērķi, mēs nonākam pie atziņas par to, ka izvirzītajā mērķī pastāv ļoti liels plurālisms – atsevišķos gadījumos tas robežojas ar pseidozinātni," teica Vanags. Viņš pauda, ka, piemēram, mērķis izveidot vienlīdzīgu ilgtspējīgu pašvaldību darbību sistēmu ir utopisks. "Tas nav iespējams, vienmēr būs atšķirības starp pašvaldībām," komentēja profesors.

"Diemžēl utopisks paziņojums ir arī solījumi nodrošināt vidi investīcijām. Laikā, kad iedzīvotāju skaits samazinās, investīciju vides konkurētspēja vienlaicīgi samazinās, un ar reformu neko nevar palielināt. Izņēmums ir Pierīgas pašvaldības," vērtēja ekonomists.

Viņš uzsvēra, ka katrai reformai ir jābūt vērstai uz nākotni. "Diemžēl ne Ikšķiles, ne Limbažu pašvaldībām šī nākotne nav pietiekami skaidra un optimistiska," teica Vanags, uzsverot, ka reformas ietvaros vajadzēja norādīt, kādi būs sociālie, ekonomiskie, pārvaldības ieguvumi, bet tas netika darīts.

Kā vēstīts, ST sākusi skatīt pirmo lietu par administratīvi teritoriālo reformu, vērtējot Skultes pagasta pievienošanu Saulkrastu novadam un Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam.

Informācijas avots: Apriņķis.lv ( https://ej.uz/fhkf

Vecāki pašvaldībām paužot iebildumus pret attālinā...
Iekšlietu ministrs Noziedzības novēršanas padomē i...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter