Dana Reizniece-Ozola: Pašvaldības un mazais bizness būs lielākie zaudētāji



Valdības sagatavotais nākamā gada valsts budžeta projekts paredz vairākas izmaiņas nodevu un nodokļu jomā, tāpat paredzēta iedzīvotāju ienākuma nodokļa proporcijas pārdale starp valsts budžetu un pašvaldībām. Pašvaldības iebilst pret šādu pārdali, uzsverot, ka pašvaldību budžetā ieskaitāmās iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu daļas samazināšana līdz 75% ir ļoti skarba un daudzām pašvaldībām pārsniedz kritisko izdzīvošanas robežu, ko izjutīs iedzīvotāji visā valstī. Laikā, kad valsts galvenais likums nonāk apspriešanā Saeimā, kur tam jātiek apstiprinātam, "Kodols" uz sarunu aicināja bijušo finanšu ministri, šobrīd opozīcijas deputāti Danu Reiznieci-Ozolu (ZZS).

– Pirms uzdodu jautājumus par saturu, gribu vaicāt jūsu vērtējumu un viedokli par formu, proti, Saeimas sēžu attālināto norisi. Kā tas maina darbu parlamentā, un kādas sekas rada?

– Attālināts darbs Saeimā apgrūtina darbu tieši opozīcijai. Valdību veidojošajām partijām visi lēmumi nereti jau ir skaidri pirms Saeimas sēdēm, kamēr opozīcijai tieši sanāksmju laikā sākas aktīvākais darbs – sniegt priekšlikumus, debatēt un precīzi norādīt uz kļūdām, lai sabiedrība tās redz un panāk uzlabojumus. Strādājot attālināti jeb datoru "kastītēs", nereti ir sajūta, ka rokas sasietas.

– Saeimas deputātiem jāsāk vērtēt svarīgāko likumu, kas ietekmē visus Latvijas iedzīvotājus, – nākamā gada valsts budžeta projektu. Jums noteikti ir daudz dziļāks un izvērstāks vērtējums par to. Ko jūs secināt, redzot skaitļu ailes?

– Nākamgad vismaz daļēji tiek pildīti solījumi – mediķiem un pedagogiem tiks palielinātas algas. Satversmes tiesas lēmums piespiedis arī palielināt garantēto minimālo ienākumu līmeni un citas sociālās garantijas. Nākamgad mūsu pašu ieņēmumi būs par aptuveni miljardu eiro mazāki. Tādēļ jāsaprot, ka liela daļa jauno būvniecības objektu un citu labumu būs uz aizņemšanās rēķina. Parāds būs jāatdod. Pašvaldības un mazais bizness nākamgad būs lielākie zaudētāji. Pašvaldībām iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņas nesīs vairāk nekā 100 miljonu eiro zaudējumus, kas nozīmē, ka būs mazāks sociālais atbalsts, atlikti rotaļlaukumu un ielu apgaismojuma projekti, mazāk iespēju pašdarbniekiem. Savukārt uz mazā biznesa pleciem tiks uzlikts pienākums papildināt valsts kasi, ieviešot obligātās minimālās sociālās iemaksas, palielinot nodokli mikrouzņēmumiem un autoratlīdzību saņēmējiem, likvidējot patentmaksas.

– Pašnodarbināto un autoratlīdzību saņēmēju vidū neizpratni ir radījis priekšlikums piemērot minimālo sociālā nodokļa likmes iemaksu vismaz 170 eiro apmērā visiem neatkarīgi no viņa ienākumiem konkrētajā mēnesī. Ir mēneši, kad cilvēki saņem mazāku summu pat par šiem 170 eiro. Kāda ir šī priekšlikuma gala versija, un kā jūs to vērtējat?

– Ar lozungu par iedzīvotāju sociālo nodrošinājumu tiks strauji palielinātas valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmes pašnodarbinātajiem, pieaugs mikrouzņēmuma nodoklis un autoratlīdzības, patentmaksas tiks atceltas. Aplams ir pieņēmums, ka visi steigsies izmantot vispārējo režīmu, drīzāk liela daļa nonāks ēnu ekonomikā. Krīzes laikā vai uzreiz pēc tās ir neprāts strauji pieaudzēt uzņēmēju maksājumus. Cietīs visi mazie uzņēmēji, sākot no māksliniekiem līdz mazajiem lauksaimniekiem. Valdība gan šobrīd domājot par mīkstāku versiju, kas neprasītu maksāt minimālo iemaksu arī tukšajos mēnešos, bet skaidrs, ka joprojām līdz galam nav saprotams, kā nodrošināt legālu īslaicīgu nodarbinātību un kā tiks aprēķinātas valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmes, ja cilvēks strādā vairākās darbavietās. Šaubos arī, vai autori spēs samaksāt 25% apgrozījuma nodokli un mikrouzņēmumi pārdzīvot kārtējo grožu pievilkšanu. Pēdējā brīža piedāvājumi nedrīkst prevalēt nodokļu jomā.

Informācijas avots: Aprinkis.lv ( Visu interviju lasi: https://ej.uz/6ziu


Ulbrokā pulcējušies Stopiņu, Garkalnes, Ropažu un ...
LZS: Esam pret Latvijas mazo uzņēmumu iznīcināšanu

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter