Armands Krauze: Citu valstu valdības jau ir reaģējušas uz degvielas cenas kāpumu, bet Krišjāņa Kariņa valdība tikai runā ( NRA.LV)

Saruna ar Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētāju Armandu Krauzi

Kas valdībai un Saeima būtu jādara, lai amortizētu skarbo degvielas cenu kāpumu un vispār gandrīz visu preču sadārdzināšanos ne tikai par procentiem, bet par reizēm? Kā vērtējat Latvijas valdības rīcību?

Norvēģijas valdība jau novembrī ieviesa atbalsta pasākumus iedzīvotājiem un uzņēmējiem elektrības cenu kāpuma kompensēšanai. Latvijas valdība par elektrības tēmu sāka domāt janvārī. Norvēģijā algas ir četrreiz lielākas.

Līdzīgi arī tagad lielākā daļa valstu jau reaģē, pieņem lēmumus, samazina nodokļus vai ievieš fiksētas cenas, bet Latvijā ir tikai runāšana.

Vienkāršākais, ko varētu darīt, ir operēt ar nodokļiem - samazināt pievienotās vērtības un akcīzes nodokļus, ja produkta cena iet pāri kādai summai.

Nupat nesen naftas cena bija uzkāpusi līdz 123, pat līdz 126 dolāriem par barelu, pēc tam nokrita zem 100. Bija milzīgs lēciens arī 2008. gadā, kad cena bija 140. Taču tolaik nebija tik milzīgas benzīna un dīzeļa cenas kā tagad. Ir tāda kā vietēja, lokāla panika - degvielas cenas ir ārkārtīgi augstas joprojām, lai gan biržas cena ir stipri samazinājusies.

Cilvēku un uzņēmumu aizsardzība ir jāievieš, bet pasākumiem jābūt ļoti vienkāršiem - lai nav atkal kāda pieteikšanās atbalstam un atbalsta nedabūšana, ja uzņēmums vai lauksaimnieks neatbilst kādiem kritērijiem. To var paveikt, manipulējot ar nodokļiem.

Lauksaimniekiem pašlaik jāgudro, kad viņi varēs saņemt degvielu, bet jāgaida divas vai trīs nedēļas. Tā, manuprāt, ir valdības nolaidība. Iespējams, tas saistīts ar to, ka joprojām daļa valsts stratēģisko degvielas rezervju netiek glabāta Latvijā. Tā ir nepārdomāta rīcība. Tagad ir krīze, degvielas cenas ir augstas, bet zemkopjiem ir jāar un jāapsēj lauki. Šos jautājumus vajadzētu strauji risināt.

Konkurences padome tur kaut ko pētīs, vai degvielas cenas nav tik augstas, iespējams, karteļa vienošanās dēļ, bet tam nav jābūt traucēklim, lai valdība enerģiski rīkotos un meklētu, no kādām rezervēm ņemt dīzeļdegvielu, lai to var piegādāt zemkopjiem.

Intervijas avots un visa intervija: NRA.LV (  https://ej.uz/5wx6

©Ģirts Ozoliņš/F64 

Vēsturisko zemju padomē Sēlijas pašvaldības pārstā...
ZZS pieprasa premjeram skaidrot ES noteikto sankci...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter