Aktualitātes

83462

NRA skaidro, kādām partijām, pēc Latvijas pilsoņu domām, jāveido valdošā koalīcija
Apskatīt komentārus (2)


10.01.2018


Laužot stereotipus par divkopienu valsti, Zaļo un zemnieku savienība vienojusi latviski runājošo un krievvalodīgo elektorātu, trešdien vēsta "Neatkarīgā Rīta Avīze".

 

Abās sabiedrības grupās partija kļuvusi par vēlamāko nākamās koalīcijas veidotāju. Tas gan nenozīmē, ka ZZS, iegūstot tiesības veidot nākamo valdību, partneros tiešām aicinās Saskaņu. Pirmkārt, tāpēc, ka pret šādu savienību būtu 72% zaļzemnieku atbalstītāju, otrkārt, tāpēc, ka pret Saskaņas pieaicināšanu valdībā ir arī absolūts vairākums pārējo ar potenciālu iekļauties valdībā partiju atbalstītāju. Turklāt ir labi zināms, ka ZZS līderis Augusts Brigmanis socioloģiskajām aptaujām pievērš ļoti lielu uzmanību un partijas līderi visi kā viens apliecinājuši - Saskaņas iekļaušana valdībā nav iespējama.

Savukārt Saskaņa, par spīti publiski paustajiem apgalvojumiem, joprojām balstās galvenokārt krievvalodīgajos vēlētājos.

Par to, ka Saskaņas elektorāta otrā izvēle ir Zaļo un zemnieku savienība, politologi runā jau gadiem, taču Neatkarīgās pasūtītā un SKDS veiktā sociālā aptauja liecina, ka ZZS kā koalīcijas flagmanis ir vispopulārākā partija abās vēlētāju grupās. Saskaņā ar aptaujas rezultātiem valdības veidotāja tiesības ZZS gatavi piešķirt 31,7% vēlētāju, bet Saskaņai - 22%. Turklāt ZZS uzticību teju vienādās daļās pauduši gan latviski, gan krieviski savās ģimenēs runājošie pilsoņi, kamēr Saskaņu atbalstošo latviešu un krievvalodīgo attiecība ir viens pret pieci.

Arī citu partiju atbalstītājos vērojama izteikta vēlētāju segregācija. Nacionālās apvienības, Latvijas Reģionu apvienības, Vienotības un Jaunās konservatīvās partijas atbalstītājos ir pārliecinošs latvisko vēlētāju pārsvars.

Nacionālā apvienība ir arī trešā populārākā partija, kurai vēlētājs uzticētu valdības veidošanu. Tai atbilstoši jaunākajiem politisko partiju reitingiem seko Latvijas Reģionu apvienība (LRA) un Vienotība, kura partiju reitingos jau ilgāku laiku nespēj pārsniegt liktenīgo 5% barjeru.

Apliecinājums tam, ka pēdējās zvaigzne mērķtiecīgi tuvojas horizontam, ir arī tas, ka sarūk vēlētāju vēlme vispār redzēt šo politisko spēku valdībā. ZZS vēlētājiem Vienotība ir tikai otrā izvēle pēc Nacionālās apvienības. Turklāt tikai divu procentpunktu attālumā tai mīdās LRA, ar kuru ZZS pagājušā gada nogalē sāka neslēpti koķetēt.

Nacionālās apvienības vēlētājam sadarbība ar Vienotību vispār vairs nešķiet apspriežama, jo kā pirmo partneri koalīcijā tas min ZZS, kurai seko LRA un Jaunā konservatīvā partija. Ar šo spēku Nacionālo apvienību gan saista tikai elektorāta romantiskās jūtas, jo abu partiju sadarbība varētu būt pārlieku komplicēta JKP līdera Jāņa Bordāna un apvienības attiecību dēļ.


      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAVideo

  

FotoAptauja

Vai Latvijā jāievieš e-vēlēšanas?

Nav viedokļa

Apskatīt rezultātus


Twitter

Latvijas Zemnieku sa
20:02, Jun 29
Vai Viks ir viltīgs, vai lētticīgs? (Piebilde LA 22. jūnijā publicētajam Vika (Viktora Kalniņa) rakstam https://t.co/BW8xkUM2Wv
Latvijas Zemnieku sa
16:11, Jun 25
RT @Zemkopibas_min: Vizītē Kurzemē skaidri redzams, ka ilgstošā sausuma dēļ bojā gājušas arī ābeles https://t.co/IgXnR0WWou
Latvijas Zemnieku sa
12:00, Jun 25
RT @Zemkopibas_min: Arī pēc Jāņos nolijušā lietus Kurzemes lauki vairs neatkopjas no ilgstošā sausuma. Šodien, 25.jūnijā, vizītē Kurzemē ze…

Latvijas zemnieku savienība novados


Video arhīvs apskatāms šeit