Māris Tralmaks par māju apsaimniekošanu Rīgā



 Rīgas pilsēta ir Latvijas kultūras, biznesa un attīstības centrs, bet daudzās jomās nu jau atpaliek no kaimiņvalstu galvaspilsētām. Sākušās priekšvēlēšanu kampaņas, bet man ir bažas, ka aiz skaļajiem saukļiem neredzu politiķus ar praktisku pieredzi pašvaldības darbā, kuri spētu jau pirmajā dienā ķerties ,,vērsim pie ragiem’’ un sakārtot pašvaldības darbu. Savukārt esošā Rīgas vadība un opozīcija ar jau zināmu pieredzi demonstrē vairāk nelāgo nekā pozitīvo.

Regulāri sekoju visam, kas notiek Rīgā, un redzu, ka viena no jomām, kas prasa tūlītēju saimniecisku rīcību, ir daudzdzīvokļu māju apsaimniekošana.Rīgas māju apsaimniekošanā problēmu šobrīd ir tiešām daudz – Valsts kontrole ziņo, ka Rīgas māju stāvoklis kļūst dzīvošanai bīstams, privātā bankā zaudēti 6 miljoni iedzīvotāju naudas, kas bija paredzēta māju remontiem, zemes privātīpašnieku nomas maksas par zemi zem daudzdzīvokļu mājām ir nesamērīgi augstas, nav atrisināta ūdens patēriņa starpības apmaksa, atklājušās liftu apsaimniekošanas līgumu problēmas, siltajai ziemai nesamērīgi augstas ir māju apkures izmaksas. Šie ir daži no Rīgas neveiksmju piemēriem remontu un apsaimniekošanas jomā.

Vai šīs problēmas var novērst? Atbilde meklējama pašvaldības patiesā vēlmē kontrolēt to, kā strādā Rīgas namu pārvaldnieks, izvēloties vadītājus pēc profesionālitātes, ne politiskās uzticamības principa.

Pašvaldībai jāpalīdz veidot dzīvokļu īpašnieku biedrības, lai iedzīvotāji varētu sekot apsaimniekošanas organizāciju sniegtajiem pakalpojumiem un izvēlēties labākās no tām. Ja tiktu turpināts pirms 15 gadiem uzsāktais pašvaldības darbas un ik gadu tiktu nodibinātas 300 biedrības, šodien mēs varētu teikt, ka katrai mājai pilsētā ir reāli saimnieki, kas nepieļauj bezsaimnieciskumu un nelikumības. Piemēram, ja tikai daudzdzīvokļu mājās šoziem regulētu un samazinātu māju apkuri atbilstoši āra temperatūrai, sezonas laikā varētu ietaupīt vairākus miljonus eiro.

Vēl vismaz miljonu eiro gadā iedzīvotāju ūdens patēriņa rēķinos varētu ietaupīt, ja sakārtotu ūdens patēriņa uzskaiti un novērstu ūdens zudumus daudzdzīvokļu mājās.Daudzu daudzdzīvokļu māju stāvoklis gadu gaitā kļuvis kritisks, to plānotais ekspluatācijas periods tuvojas beigām. Pašvaldībai jāpiesaista zinātnieki un būvniecības speciālisti, lai sagatavotu maksimāli lētus, zinātniski pamatotus risinājumus daudzdzīvokļu māju kapitālajiem remontiem un paglābtu tās no sabrukšanas. Dažādu sērijveida māju remontiem pašvaldība varētu sagatavot tipveida projektus. Šos projektus piemērojot konkrētām mājām, ietaupītu laiku un līdzekļus.

Šie ir daži no risinājumiem, lai taupītu iedzīvotāju naudu, ar kuru šobrīd saimnieko Rīgas namu pārvaldnieks. Ik mēnesi savos rēķinos redzam pierādījumu, ka tas netiek darīts apzinīgi. Vērts, protams, atgādināt arī to, ka 6 miljoni eiro iedzīvotāju samaksātas naudas māju remontu veikšanai tika pazaudēti riskantā privātā bankā. To varēja novērst, ja Rīgas namu pārvaldnieks būtu ievērojis piesardzību un savlaicīgi rīkojies.Turpinājumā es piedāvāšu arī citus praktiskus risinājumus Rīgas saimniecības sakārtošanai.


Valainis: Aizdomas par krāpšanu ar OIK pusē Latvij...
ZZS iepazīstinās ar alternatīviem secinājumiem par...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter